Netradicinė pasaulio pažinimo pamoka

Kovo 5 dieną Trakų pradinėje mokykloje 1a, 2a, 2b, 2c, 4c klasių mokiniai(mokytojos: Audronė Civilkienė, Violeta Filonova, Gina Taškuvienė, Ramunė Bikauskienė, Rasa Lietuvninkienė) dalyvavo netradicinėje pasaulio pažinimo pamokoje ,,Karaliaus Mindaugo laikų Lietuva", kurios metu ,,Vikingų kaimo" edukatoriai plačiau pristatė XIII a. istorijos laikotarpį, kuomet Lietuva formavosi kaip valstybė. Šios programos metu vaikai istoriją išgyveno patys, per aktyvų dalyvavimą.
         Mokiniai susipažino su XIII a. gyventojų drabužiais – iš kokių medžiagų buvo siuvami drabužiai, kokie aksesuarai ir kokiu tikslu buvo naudojami, kokiais papuošalais puoštasi ir pan. Kiekvienas programos dalyvis apsirengė senoviniu drabužiu, keli dalyviai buvo aprengti pilnu XIII a. gyventojo kostiumu. Mokiniai bandė įvertinti įvairių vėrinių kainas, palygino, vertino senovinių ir šiuolaikinių drabužių privalumus ir minusus.
       Žaidimo forma susipažino su protėvių maistu. Teatralizuoto pasakojimo pagalba edukatorius kvietė programos dalyvius į puotą, vaišino ir pasakojo apie to meto maisto produktus, patiekalus, naudotus indus, valgymo įpročius ir vyravusias etiketo taisykles. 
       Praktinių užduočių pagalba mokiniai vaizdžiai susipažino su to meto kario kasdienybe: turėjo galimybę pajausti tikro kalavijo svorį, išbandyti skydų sienos jėgą, pasimatuoti kario šarvus, šalmą, skydą ir kitus ginklus. Programą užbaigė teatralizuotas pasakojimas apie Karaliaus Mindaugo nuopelnus suvienijant įvairias baltų žemes ir pradedant Lietuvos kaip stiprios ir galingos valstybės istoriją.
      Programos metu sukurta autentiška, gausi rekonstruotų, pagal tikrus archeologinius radinius sukurtų to meto buities ir karybos eksponatų aplinka, leido mokiniams lengvai įsijausti į to meto gyvenimą. Visus programoje naudojamus eksponatus (skydus, ginklus, šarvus, rūbus, indus) mokiniai galėjo liesti, matuotis, įvertinti jų struktūrą, svorį ir kt.
         Šios programos pagalba vizualizuotos mokykloje gautos teorinės žinios apie Karaliaus Mindaugo laikus, praplėstas mokinių akiratis, leista susidaryti platesnį to laikotarpio vaizdą.
         Suteikta daug teigiamų emocijų ir pažinimo džiaugsmo prisiliečiant prie to meto ginklų, buities reikmenų, paragaujant maisto. 
         Tokios pamokos skatina pasididžiavimą ir pagarbą savo protėvių kraštui, istorijai, kultūrai. Mokiniai jas labai gerai išmoksta.

 

                                                                                                                           Audronė Civilkienė, Gina Taškuvienė

                                                                                                                   Pradinio ugdymo mokytojos metodininkės